Sam Zodiac’s Blog II

The New Age is Here!

Indiska gudar- Shiva

med 8 kommentarer

Shiva

Shiva: Shiva är som gud betraktad mycket allvarlig och sträng. Han är fruktbarhetens, dödens, askesens, förintelsens och lärdomens gud.
I egenskap av askesens gudom framställs han halvnaken och insmord med aska. Han bär skallar runt midjan och ett halsband av sammanflätade ormar. Hans panna pryds av hans tredje öga.
Shiva är den som förgör liv men också dess återställare; den fruktansvärde och ändå mildheten själv. Han är källan till både gott och ont.
Även denne gud har ett riddjur; tjuren Nandin, som alltid finns avbildad på Shivas kultplatser.
Det sägs att Shiva bor i Himalaya. Där tillbringar han dagarna med att röka hasch och ur hans hår rinner floden Ganges.

Kraft/ Egenskap Attribut Utseende Färddjur
Förgörare/ återställare Ormhalsband, bälte av skallar Halvnaken, grå/blå Tjur

Written by Sam Zodiac

maj 8, 2008 vid 8:20 f m

8 kommentarer

Subscribe to comments with RSS.

  1. Haha, sitte roch röker hasch i himalaya! Det låter som en lagom skön Gud ;)

    Elise

    maj 20, 2008 vid 9:48 f m

  2. Ja, eller hur? Jag har en tjusig bild av honom på vardagsrumsväggen, snarlik den här och en hund som är uppkallad efter honom, fast det är en tik. :)
    Sadhus, Indiens heliga män, ägnar sig åt att tillbe Shiva på sitt eget sätt: http://www.gonomad.com/features/0301/smokin.html

    Sam Zodiac

    maj 20, 2008 vid 1:19 e m

  3. [...] en form av treenighet i hinduismen – Brahma (skaparen), Vishnu (upprätthållaren) och Shiva (förstöraren/upplösaren). Detta är dock inte en treenighet i västerländsk betydelse utan alla [...]

  4. Hasch…….Kul

    Dada

    november 20, 2008 vid 6:50 f m

  5. Hehe…det tycker du?
    Ja, faktum är att en dag på året (har glömt vilken) har man i egenskap av Shiva-anhängare ett haschparty av Guds nåde i Varanasi. Läste om det i Illustrerad Vetenskap en gång. Dessutom har en gren av sadhus- en sort av Indiens heliga män, Shivaritualer där man röker charas, en hampaberedning. Såg en vacker svensk dokumentärfilm, där den kände svenske filmfotografen firade orgier i tjusiga motljusbilder på bolmande sadhus.

    Sam Zodiac

    november 20, 2008 vid 11:21 f m

  6. Nej det är inte helt lätt att rota fram gamla betyg, intyg och annat som behövs för att göra ett CV, och sidan man gör måste ju naturligtvis gå in på då och då för att inte helt försvinna ut, då är det bara att börja om från början!

    Det är egentligen helt otroligt vad mycket lösenord och användarnamn man har skaffat sig, vart än man är så krävs det användarnamn och lösenord!

    Ha det gott
    Kram

    IKA

    februari 3, 2009 vid 3:29 e m

  7. Tell me all about it, IKA!

    På den i övrigt utmärkta astro.com kan man lagra upp

    till 100 horoskop i ett och samma arkiv. Men jag har

    säkert en 4-500 kartor på den sajten och kommer åt

    hälften, typ. Det krävs nämligen en ny e-postadress för

    varje arkiv. Nuförtiden kör jag konsekvent samma

    lösenord för rubb som stubb, annars är det tvärkört (om

    jag nu inte kommer ihåg att jag har en ”nyckelring som

    jag faktiskt kan använda). Men om jag av någon

    anledning inte har samma systemversion installerad

    längre, så ligger ju alla mina kom-ihåg-grejer på en

    gammal hårddisk gu’ vet var! :D

    Ha det gott, du med!

    Kram!

    Sam Zodiac

    februari 3, 2009 vid 5:58 e m

  8. [...] min populära serie om de indiska gudarna/gudinnorna, står bl a följande att läsa om Shiva: “Det sägs att Shiva bor i Himalaya. Där tillbringar han dagarna med att röka hasch och ur [...]


Lämna ett svar