Lär dig meditera-steg för steg Del 1 av 5
En meditationskurs i fem steg. Varför inte pröva på?
Läs även andra meditativa (?) bloggares åsikter om Meditation, Kosmisk energi, Hälsa, Höjt medvetande, Sinnesro, Andning
The New Age is Here!
En meditationskurs i fem steg. Varför inte pröva på?
Läs även andra meditativa (?) bloggares åsikter om Meditation, Kosmisk energi, Hälsa, Höjt medvetande, Sinnesro, Andning
Written by Sam Zodiac
juni 24, 2009 vid 6:11 f m
Postat i 2000-tal, Allmänbildning, Alternativmedicin, Anden, Avslappning, Experiment, Förändring, Healing, Hälsa, Internet, Kunskap, Livet, Meditation, Mindblowing, New Age, Nyandlighet, Perception, Personlig utveckling, Själen, Tester, Tips, Vardag, Varseblivning, Video, Välbefinnande, YouTube, Ändrade medvetenhetstillstånd
Tagged with andning, Hälsa, Höjt medvetande, Kosmisk energi, Meditation, Sinnesro
Subscribe to comments with RSS.
| photoimagine på Dagens MOI | |
| Moa på Månadens soltecken- Skytt… | |
| Gött | SEXIGA BLOGGE… på Veckans fräckis(ar)… | |
| THE TOUCHER på Dagens näpna- Stilla natt… | |
| Darren på Kan finnas miljoner … |
Blogga med WordPress.com. — Journalist tema av Lucian E. Marin

Det finns en tendens hos oss att när något verkar konstigt så blir man skeptisk till hela budskapet som i det här fallet är meditation. Det är inget konstigt med det men vad man borde vara uppmärksam på är hur ens inställning eller ”bild” av det budskapet påverkas av källan till den rynkade pannan. Här är det bland annat rymden och talet om kosmisk energi som framkallar känslor inom oss som färgar hela budskapet. Det är väl så vi funkar många gånger. Vår hjärna associerar detta med new age och därför humbug.
Meditation är en viktig källa till kunskap där man enligt min erfarenhet får tillgång till djupare förståelser/insikter som jag inte får då jag tex studerar filosofi. Kunskap om mina tankar. Vad de ofta handlar om, vad de har för system och att man efter lite tid får viss distans till sina tankar och inte identifierar sig så starkt vid dem. Detta är enligt min uppfattning mycket gott då det minskar mina egoistiska sidor. Vidare så tycker jag att det finns goda skäl till att börja med att förstå sig själv innan man försöker förstå den värld vi tar emot med våra sex sinnen.
Annars vill jag tacka för en bra sida!
Daniel
juli 9, 2009 vid 9:38 f m
Visst är det väl så att många avskräcks av fraser och termer som de uppfattar som ”flummiga” och obegripliga. I samband med det, så kastar tyvärr dessa individer också ofta ut barnet med badvattmet, s a s.
För naturligtvis är det som du säger; att man med fördel bör lära känna sig själv, innan man använder sina sex sinnen till att förstå den värld som tycks omge oss. Och då är meditationen ett ypperligt redskap för att få denna självförståelse till stånd.
Kul att du gillar sidan!
Sam Zodiac
juli 9, 2009 vid 12:55 e m