Dagens illusion 19 maj 2008

“Gullviverotation 2″
De två koncentriska “blom”raderna förefaller vara spiraler och rotera i olika riktningar om du vaggar med huvudet fram och tillbaka medan du koncentrerar dig på bildens centrum.
Copyright Akiyoshi Kitaoka 2007 (June 3)
Läs även andra bloggares åsikter om Akiyoshi, Hjärnan, Kitaoka, Optiska illusioner, Perception, Psykologi, Synvillor, Varseblivning



Mjaenjaeänä… Gör de?
znogge
maj 19, 2008 vid 5:14 e m
Haha…jodå znogge, det ska de visst göra. I alla fall om du stint fixerar centrum medan du kör skallen fram och tillbaka!
Jag var lite stressad i morse, så jag kastade bara ut den här illusionen utan översättning, men jag har för mig att du är en fena på engelska, ju!
Ha det gott!
Sam Zodiac
maj 19, 2008 vid 9:21 e m
Njae, fick ont i nacken däremot…
Men fina färger!
madonnan
maj 20, 2008 vid 4:41 f m
Ojdå, det var inte meningen att skapa kroppslig skada med illusionen; sorry about that, madonnan! Men nog tycker jag att det är märkligt att ni inte ser rotationen/spiraleffekten! Om du försöker vagga fram & tillbaka med hela överkroppen, så skonar du nog nacken.
Sam Zodiac
maj 20, 2008 vid 4:50 e m